Zákaznícka linka:

Telefón: 0948 121 328

Email: ebrat@ebrat.sk

Ako nepribrať počas sviatkov?

Ako nepribrať počas sviatkov?

Ako nepribrať počas sviatkov?

Veľká noc nie je len časom rodinných stretnutí a oddychu, ale je aj časom sviatočného prejedania. Prejedanie často vedie k malátnosti a tráviacim problémom. Ako správne tušíte, toto je istá cesta k posviatočným kilogramom navyše. Sviatky sú ťažkým obdobím pre ľudí, ktorí držia diéty a denne počítajú kalórie. Je také ťažké vzdať sa koláča od starej mamy alebo maminho značkového šalátu. Niekedy nám je len ľúto povedať nie, aby sme niekoho nesklamali, inokedy nám zlyháva sila vôle. V každom prípade stojí za to trénovať svoju asertivitu a niekedy sa len tak vzdať ďalšieho pridania jedla. Neznamená to, že musíme cez sviatky hladovať a musíme si vystačiť s povestnou chuťou. Najdôležitejšie je vo všetkom používať zdravý rozum a striedmosť.

 

Aktivita počas sviatkov

Ak nám telo vysiela varovné signály: bolesti žalúdka, pálenie záhy, prekyslenie žalúdka či plynatosť, je najvyšší čas odísť od stola a na chvíľu sa rozhýbať. Nemusí to byť žiadna veľká fyzická aktivita. Stačí krátka prechádzka, výlet na bicykli alebo na kolieskových korčuliach. Aj spoločné hranie spoločenských hier je lepšie ako sedieť pri plnom stole. Dôležité je urobiť niečo, čo nás čo i len na chvíľu odpúta od lákavých pochúťok. 

Chytré voľby

Každý vie, že prejedanie nie je zdravé. Stojí za to obmedziť sa na niekoľko pochúťok, ktoré máme radi, než vyskúšať každú zvlášť. Dôležitá je veľkosť porcií, ktoré dáme na tanier. Je lepšie jesť 5-6 menších jedál ako 2-3 veľké jedlá. Okrem toho sa oplatí znížiť množstvo tučných jedál a sladkých pochutín. Zaujímavým nápadom na sviatky je odložiť chlieb a zemiaky, ktoré sú samé o sebe dosť kalorické. Bežný cukor sa dá ľahko nahradiť xylitolom alebo erytritolom a namiesto toho, aby ste siahali po ďalšom kúsku koláča v rade, je lepšie zjesť mandarínku alebo banán. Pozor na alkohol, ktorý nás núti jesť viac. Ak sa chcete napiť, nech je to pohár vína, najlepšie suchého.

Vyberte si vodu

Aj počas sviatkov je dôležité nezabúdať na to, aby ste zostali dobre hydratovaní. Naším najlepším priateľom je samozrejme voda, najlepšie s citrónom alebo lístkom mäty. Pre vlastné zdravie bude správne vzdať sa sladených nápojov a znížiť množstvo vypitých štiav. Stojí za to pamätať na správnu hydratáciu, pretože týmto spôsobom stimulujeme náš metabolizmus. Pohár vody vypitý tesne pred jedlom nás prinúti zjesť menej a jedlo samotné bude ľahšie stráviteľné.

 

Príliš sa tým netrápte

Je tiež dôležité kontrolovať svoju váhu, teda vážiť sa. Kvôli zdraviu a spokojnosti vlastnej psychiky radšej počas sviatkov na váhu nestúpajte. Stojí za to pripomenúť, že 2 alebo 3 dni je nepravdepodobné, že by sme pribrali, horšie je, ak začneme maškrtiť týždeň pred Veľkou nocou a potom pokračujeme v našej chamtivosti a jeme chvosty jedla. Keď to však preženieme a prekonáme sviatky, oplatí sa siahnuť po nálevoch z mäty, kôpru či harmančeka. Pomôže aj ľanové semienko, ktoré stimuluje črevá. Nechajme trochu poľavu vo všetkom tom slávnostnom šialenstve. Ako sa hovorí: všetko je pre ľudí, len v správnom množstve.

Tag cloud
viac viac
nahor
Shop is in view mode
Zobraziť plnú verziu stránky
Sklep internetowy Shoper.pl